943
1422803

Vaser, två stycken, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
719 - 899 EUR
759 - 949 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rund form med hög uppdragen hals, dekor i s.k. oxblodsfärgad glasyr som skiftar mot grönt vid halsen. Höjd circa 23,5 cm.

Krackelyr. Nagg vid fotring aningen polerade.

Proveniens