988
1408166

Avalokiteshvara, kallförgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Avbildad sittande i vajraparyankasana, med händerna i abhaya och varada mudra. Axlarna flankerade av en fågel respektive en chilug kanna uppburna av lotus. Centralt på den stora genombrutna kronan en liten Amitabha, långa örsnibbar med stora hängen. Höjd 26,5 cm.

Senare lotustron, slitage.

Proveniens

From the Collection of Maira Ivarintytär Hård af Segerstad (1879-1970), then to her daughter Elli-Lita Maria Margareta Lillstunde (1913-1997), thence by descent within the family.