121
1436414

Andrée Putman

(Frankrike, 1925-2013)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 880 - 2 820 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Andrée Putman
(Frankrike, 1925-2013)

skrivbord, limited edition Ecart International, Paris ca. 1986.

Vitlaserad ek, halvmåneformad skiva med arbetsyta samt skrivklaff i grönt läder, två hurtsar med lådor, beslag i metall, monogramsignerad under skivan, höjd 72 cm, bredd 250 cm, djup 100 cm.

Slitage, märken.

Detta skrivbord är utfört i en begränsad upplaga efter det skrivbord Jack Lang beställde av Andrée Putman för kulturministeriet i Palais-Royal, Paris 1984.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?