Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
171
1451307

Per Wizén

(Sverige, Född 1966)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 800 - 9 750 EUR
9 060 - 11 300 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Per Wizén
(Sverige, Född 1966)

"Carousel", 2001

Ur serien "Spin". Signerad Per Wizén och numrerad 5/5 på etikett a tergo. Cibachrome, 129,5 x 259 cm inklusive ram.

Malmö Konstmuseum, Malmö, "Per Wizén", 22 november - 18 januari 2009, ett annat exemplar utställt.

Detta motiv av Per Wizén finns bland annat i samlingarna hos Malmö Konstmuseum och Jeanette Bonnier Collection.

”I verket “Carousel” har konstnären genom att plocka delar från verk av den florentinska renässansmålaren Paolo Uccello tagit fasta vid den ursprungliga betydelsen av ordet “karusell“. Långt in på 1900-talet syftade ordet till de storslagna tornerspelsliknande skådespel som regenter, exempelvis drottning Kristina i Sverige, arrangerade under 1600- och 1700-talen (källa: Wikipedia). Genom att kombinera denna rituella lek med döden med nöjesfältets symbolik skapar Wizén nya betydelser. […]
Trots den konsthistoriska tyngden säger Wizéns cibachromer lika mycket om de maktstrukturer som råder i samhället och mellan människor på ett personligt plan i dag som vid tiden för tillkomsten av de målningar han använder som referensramar.”
Lena Karlsson, recension av Wizéns utställning på Malmö Konstmuseum 2009.