371
1471856

Bianca Maria Barmen

(Sverige, Född 1960)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Bianca Maria Barmen
(Sverige, Född 1960)

"Sanatorium"

Signerad. Utförd 1993. Unik. Gips, höjd 28 cm, bredd 23,5 cm och djup 27,5 cm.

Proveniens

Galleri Krister Fahl, Stockholm. Inköpt på 1990-talet av nuvarande ägare.

Mårten Castenfors och Sveriges Allmänna Konstförening, "Sveriges Konst 1900-talet, Del 3. 1970-2000", 2001, avbildad sid 200.

”Också den på Konstakademien i Köpenhamn utbildade skulptören Bianca Maria Barmen är en konstnär vars intresse främst inriktats på att gestalta introverta relationer. På en gipsstod kallad ”Sanatorium” från 1993 sitter till exempel en hund med ryggen vänd mot en enbuske, inget mer, och i detta sparsmakade, ett koncentrerat relationsdrama, en infångad eftertanke i den sensible Constantin Brancusis anda. Precis som i övriga verk av Barmen är det tomrummet, själva luftkroppen mellan de utplacerade skulpturala elementen, som konstituerar den rika laddning som uppstår bland grodor, katter, husvolymer och huvuden – element som likt schackpjäser hanteras med största omsorg på den ofta vita ytan. I Barmens värld verkar en väl hanterad drömsk humanism med stråk av nostalgi och sordin – ett slags stillhet före fallet.”
Citat från boken "Sveriges Konst 1900-talet, Del 3. 1970-2000", 2001, sid 201.