Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
418
1456896

Howard Kanovitz

(USA, 1929-2009)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 900 - 5 850 EUR
4 530 - 6 800 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Howard Kanovitz
(USA, 1929-2009)

"Electric Clock"

Signerad Kanovitz. Även signerad och daterad 1974 a tergo. Akryl på duk 66 x 46 cm.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, "Nutida", 15 maj 2014, kat. nr. 457.