Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
97
1451329

Yrjö Kukkapuro

(Finland, 1933-2025)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 950 - 2 440 EUR
2 270 - 2 830 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Yrjö Kukkapuro
(Finland, 1933-2025)

Fåtölj, "Karuselli", Haimi, Finland 1970-tal.

Vit roterande stomme i glasfiber med detalj i förkromad metall, mörkbrun läderklädsel, märkt Haimi, Made in Finland Design Yrjö Kukkapuro, höjd ca 91 cm, sitthöjd ca 30 cm.

Slitage.

Formgivare

Yrjö Kukkapuro är en finlänsk inredningsarkitekt och möbelformgivare, med en gedigen karriär som sträcker sig över 65 år. Han har främst gjort sig berömd med sin experimentiella design och ergonomiska filosofi, med intresse för ekologiska värden och materialens inneboende egenskaper. Kukkapuro föddes 1933 i Viborg och utbildade sig vid Konstindustriella läroverket i Helsingfors, och började sedan att undervisa på Konstindustriella Högskolan. Där blev han så småningom rektor under 1978-1980.
Yrjö Kukkapuros är kanske främst berömd för sina stolar, där en av de mest kända är ”Karusell” från år 1964. Stolen utnämndes till ”Världens mest komfortabla stol” av The New York Times 1974, och är en del av de permanenta samlingarna på Museum of Modern Art i New York samt Victoria and Albert Museum i London.