matta, "Lek med trekanter", gobelängteknik, ca 248 x 160,5, signerad SH MVH.
Komponerad 1962.
Smärre slitage.
Münchow, Marianne von & Münchow, Rüdiger von, 50 år form och färg: arkitektur, inredningar, konsthantverk, [M. von Münchow], [Huddinge], 1997. s 47