matta, "Schackrutig, brun". Reliefrya. Ca 206 x 123 cm. Signerad AB MMF BN.
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson.) Komponerad 1950.
Ställvis hårdare slitage. Fransar och den orientaliska flätan saknas.