Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
148
1468476

Anna-Greta Sjöqvist

(Sverige, 1908-1993)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Anna-Greta Sjöqvist
(Sverige, 1908-1993)

Matta, gobelängteknik, ca 250 x 157 cm, signerad AG S.

(Anna-Greta Sjöqvist.) Sverige omkring 1950. Benvit och gråmelerad botten med rader av stora polykroma geometriska figurer.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Skadade fransar.