171
1457544

Märtha Gahn

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 740 - 1 940 EUR
2 000 - 2 220 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Märtha Gahn

Matta, flossa, ca 272 x 182 cm, signerad MG.

Sverige, 1930-tal. Trappstegsformationer i gyllengult och grönmelerat med stiliserande ornament.

Ställvis något slitage, något vågig. Kortsidorna med smärre skador, fransar saknas.