Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
198
1474604

Sylvia Stave

(Sverige, 1908-1994)
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
484 - 581 EUR
554 - 665 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Sylvia Stave
(Sverige, 1908-1994)

Vattenkanna, C.G. Hallberg, Stockholm 1930-tal. Formgiven år 1932/1933.

Alpacca, sfärisk form på liten klack, rottingflätat handtag, stämplad CGHG ALP. Höjd 17 cm.

Proveniens

Rolf Walter Collection.

Formgivare