Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
199
1474605

Sylvia Stave

(Sverige, 1908-1994)
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
388 - 484 EUR
443 - 554 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Sylvia Stave
(Sverige, 1908-1994)

Cocktailshaker/barblandare, modell 3547, C.G. Hallberg, Stockholm 1930-tal. Formgiven år 1934.

Sfärisk med uppsvängt handtag och kort pip, stämplad CGHG ALP. Höjd 15 cm.

Proveniens

Rolf Walter Collection.

Formgivare