216
1474625

Marcel Breuer

(Ungern, 1902-1981)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Marcel Breuer
(Ungern, 1902-1981)

Bord, modell "B10", Thonet ca 1929-1930.

Benställning i förkromat stålrör, skiva i svartlackerat trä, höjd 67 cm, 74,5 x 74,5 cm.

Slitage.

Proveniens

Rolf Walter Collection.

Droste, Magdalena, Marcel Breuer: design, Taschen, Köln, 1992, sid 88.