26
1476785

Tomaso Buzzi

(Italien, 1900-1981)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Tomaso Buzzi
(Italien, 1900-1981)

golvlampa, Murano, Italien, 1930-tal.

"Alga"-glas med bladguld på fattning av kopparfärgad metall, senare vit textilskärm, foten stämplad VENINI MURANO, total höjd 174,5 cm.

Smärre slitage, ej funktionstestad, skärmen sekundär.

Formgivare

Arkitekt, stadsplanerare, glas-, möbel- och landskapsdesigner och inredningsarkitekt – Tomaso Buzzi var en renässansman från 1900-talet. Buzzi, tillsammans med sin frekventa medarbetare Gio Ponti, ledde Italiens Novecento Milanese-rörelse på 1920- och 30-talen - en ungefärlig motsvarighet till Frankrikes Art Deco-rörelse. Medan Buzzi är uppskattad för stolar, bord och andra möbler som moderniserade de majestätiska linjerna i 1700-talets design, är han mest känd för de anmärkningsvärda, juveltonade glasvaror som han producerade under en tvåårig anställning som konstnärlig ledare för Veninis glasbruk på den venetianska ön Murano 1932-33.