27
1453274

Arthur Percy

(Sverige, 1886-1976)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Arthur Percy
(Sverige, 1886-1976)

skål (vinbål) med lock och ett par ljusstakar "Tre hjärtan", Gefle Porslinsfabrik, Swedish Grace, 1920-30-tal

Flintgods, modell D + lock. Rund, svängda hänklar, lockknopp med liggande backantinna och frukter. Målad stiliserad dekor i grönt, gult, vinrött och svart. Skålen samt ljusstakarna stämpelmärka MODELL PERCY GEFLE MADE IN SWEDEN, 77. och T. i blått (målarsignatur T, Eugen Trost), locket stämplat MADE IN SWEDEN, T. 77. Höjd ca 38 cm, längd 46 cm (diameter 33 cm) . Ljusstakarna höjd 26,5 cm

Locket med några små glasyrnagg.

Helena Dahlbäck Lutteman, "Svensk 1900-tals keramik, stengods, porslin, flintgods", ICA-förlaget 1985, modellen avbildad sid 58.
Ulf Hård af Segerstad, "Keramik, sekelskifte till sjuttiotal", modellen avbildad, katalognummer 30.
"Scandinavian Modern Design 1880-1980", avbildad sid 109. Vinbålen visades första gången på världsutställningen i Paris 1925, då med ett annat mönster. Percy tilldelades Diplome d´honneur (andra pris). En annan variant visades i New York 1927 och ytterligare en annan visades på Stockholmsutställningen 1930. Vinbålen tillverkades endast på beställning eller för särskilda tillfällen. Den målades med olika dekorer och kunde beställas med eller utan lock. Arthur Percy var anställd som konstnärlig ledare och formgivare på Gefle Porslinsfabrik 1923-60.

Formgivare

Arthur Percy var en svensk bildkonstnär och keramiker född i Vickleby, Öland. Han studerade vid Konstnärsförbundets skola, samtidigt som bland annat Isaac Grünewald, för Richard Bergh och Eugène Jansson. 1908 reste han med några konstnärskollegor till Paris, året därpå debuterade de under beteckningen De unga. Percy målade främst porträtt, ofta barn, landskap och stilleben. 1923 blev han konstnärlig ledare för Gefle porslinsfabrik. Han bidrog till att konstnärligt högstående bruksföremål spreds i svenska hem. Han var också anställd som glasformgivare vid Gullaskrufs glasbruk.