261
1450510

Gunnar Asplund

(Sverige, 1885-1940)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Gunnar Asplund
(Sverige, 1885-1940)

stolar, fyra stycken, Nordiska Kompaniet omkring 1928, för Stockholms Stadsbibliotek.

Stomme i björk, sitsar i sadelgjord, brickmärkta AB Nordiska Kompaniet R59 - C19505, höjd 89 cm, sitthöjd 44 cm.

En rygg med lagning. Senare sadelgjord.

Proveniens

Lars Garpås.
Garpås arbetade på Stadsbibliotekets lager under 1960 och 70-talet.
Dåvarande chef, anordnade en utförsäljning av möbler där Lars köpte dessa fyra stolarna.

Asplund, Gunnar, Alison, Filippo & Acking, Carl-Axel (red.), Erik Gunnar Asplund: mobili e oggetti, Electa, Milano, 1985. sid. 94.
Gordan, Dan, Svenska stolar och deras formgivare 1899-2013, [Ny, rev. utg.], Norstedt, Stockholm, 2014, s. 50-51.
Gunnar Asplund arkitekt: 1885-1940: ritningar, skisser och fotografier, 2. uppl., Byggförl., Stockholm, 1981[1943], s. 135.