268
1461248

Swedish Grace, dagbädd, 1920-30-tal. Proveniens Byggmästare Olle Engkvist, sannolikt specialbeställd för inredningen.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Stomme i ek, med benavslut klädda i patinerad koppar, klädd i en röd mönstrad textil, höjd 58 cm, sitthöjd ca 45 cm, längd 175 cm, bredd 65 cm.

Slitage.

Proveniens

Villa Engkvist, byggmästare Olle Engkvist. Villan ritades av Sven Markelius för paret Engkvist 1929. Huset var tänkt som parets sommarbostad. Under 1950-talet ritade Markelius en tillbyggnad som brukades som parets bibliotek. I samband med utbyggnaden flyttade paret Engkvist permanent till huset och levde där livet ut.

Dagbädden avbildad i Engkvist, Olle, Olle Engkvist, byggmästare: [... som i år kan se tillbaka på en trettioårig verksamhet som fri byggnadsföretagare], Bonnier, Stockholm, 1945, sid 104-109.
Information om huset från:
Rudberg, Eva, Sven Markelius, arkitekt, Arkitektur, Stockholm, 1989.
Bild från ARKDES, Stockholm.