272
1474853

Nils Fougstedt

(Sverige, 1881-1954)
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
350 - 437 EUR
369 - 461 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Nils Fougstedt
(Sverige, 1881-1954)

skrin, Stockholm 1928, modell 616.

Tenn, locket med reliefdekor av exotiska figurer och häst, stämplad med änglamärket Stockholm B8, mått 13 x 9 cm, höjd 4,5 cm.

Smärre slitage.

Firma Svenskt Tenn, katalog 1930, Nordisk Rotogravyr, Stockholm 1929, jfr modell 616 ill.