skrin, Stockholm 1928, modell 616.
Tenn, locket med reliefdekor av exotiska figurer och häst, stämplad med änglamärket Stockholm B8, mått 13 x 9 cm, höjd 4,5 cm.
Smärre slitage.
Firma Svenskt Tenn, katalog 1930, Nordisk Rotogravyr, Stockholm 1929, jfr modell 616 ill.