vas, modell 946, Firma Svenskt Tenn, 1929, samma år den först producerades.
Godronnerad, bladhölstrad blomsterkalk, stämplad med änglamärket C8. Höjd 21,5 cm.
Visst slitage.
Svenska Slöjdföreningens Årsbok 1929, modellen avbildad sid 70 med bildtext: komponerad av Nils Fougstedt.
Firma Svenskt Tenn, "Katalog Stockholm 1931", modellen avbildad som ljusstake, modell 946.