275
1479401

Nils Fougstedt

(Sverige, 1881-1954)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
350 - 525 EUR
369 - 553 USD
Klubbat pris
2 600 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Nils Fougstedt
(Sverige, 1881-1954)

burk med lock, Stockholm 1928, modell 595.

Tenn, på locket sittande kvinnofigur, stämplad med änglamärket Stockholm 1928, höjd 14 cm, diameter 8,5 cm.

Smärre slitage.

Firma Svenskt Tenn, katalog 1930, Nordisk Rotogravyr, Stockholm 1929, jfr modell 595 med annan knopp.