burk med lock, Stockholm 1928, modell 595.
Tenn, på locket sittande kvinnofigur, stämplad med änglamärket Stockholm 1928, höjd 14 cm, diameter 8,5 cm.
Smärre slitage.
Firma Svenskt Tenn, katalog 1930, Nordisk Rotogravyr, Stockholm 1929, jfr modell 595 med annan knopp.