276
1479721

Firma Svenskt Tenn

(Sverige, Grundat 1924)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
525 - 700 EUR
553 - 737 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Firma Svenskt Tenn
(Sverige, Grundat 1924)

Nils Fougstedt och Björn Trägårdh, burkar, 2 st, Stockholm 1929 och 1932.

Tenn, på locket kvinnofigur formgiven av Nils Fougstedt samt liggande rådjur av Björn Trägårdh, stämplade med änglamärket Stockholm, C8 (1929) respektive F8 (1932), höjd 8,5 cm, diameter 10,3 cm och höjd 12,2 cm, diameter 7 cm.

Slitage.

Den större burken av modell 31, i produktion från 1924, den mindre burken i produktion från 1931.

Formgivare