281
1442007

Nils Fougstedt

(Sverige, 1881-1954)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Nils Fougstedt
(Sverige, 1881-1954)

Burk med lock, Firma Svenskt Tenn, 1930, reliefdekor av Edens lustgård.

Cylindrisk, lockknopp med ormen bitande sin svans, stämplad med änglamärktet D8. Höjd 18 cm.

Smärre slitage.

Formgivare