Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
302A
1472944

Ewald Dahlskog

(Sverige, 1894-1950)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 940 - 2 910 EUR
2 220 - 3 330 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Ewald Dahlskog
(Sverige, 1894-1950)

Sekretär, Swedish Grace, Svenska möbelfabrikerna, Bodafors, 1930-tal.

Fanerad med alm, snedklaff med intarsiadekor med inläggningar i olika träslag av figurscen föreställande lyrspelande Orfeus bland vilda djur, ben med svärtade pelare, inredning med lådor och fack, knoppar i mörkare träslag, inbyggd belysning, intarsian signerad E Dahlskog, undertill märkt med metallbricka, mått 95 x 46 cm, höjd 112 cm, skrivklaff utfälld, höjd 74,5 cm. Nyckel finns.

Belysningen ej funktionstestad, smärre slitage. Nyckel finns.