305
1464887

Carl Malmsten

(Sverige, 1888-1972)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 870 - 13 300 EUR
9 260 - 13 900 USD
Klubbat pris
175 000 SEK
Om Cites

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Carl Malmsten
(Sverige, 1888-1972)

sideboard /byrå, Sverige 1944.

Fanerad med palisander med flera träslag, rektangulär med två klaffar, inredning med olika hyllplan, front och kortsidor rikt dekorerade med intarsia av blommor ur svensk flora. Bakstycket brännmärkt CM, en blyertsanteckning 1944. 125 x 45 cm, höjd 75,3 cm

Smärre slitage.

Proveniens

Dr. T. Vesterlund, Alvesta.
I Malmstensarkivet står angivet att möbeln är registrerad som kista, ritad av Malmsten år 1944 och beställd av Dr Vesterlund i Alvesta.
Därefter i arv.

Paul Artaria, "Carl Malmsten - Swedish Furniture", Wepf & Co Verlag Basel, 1954. Denna möbel avbildad sid 120 och är omnämnd som "Cabinet, given as a present to a flower lover, with elaborate inlaid work".
Lena Blomquist, "Carl Malmsten känd och okänd", Jure Förlag, Stockholm 2012. Denna möbel avbildad sid 147 ( felaktigt angiven som ritad år 1938).

Formgivare