344
1474659

Carl-Axel Acking

(Sverige, 1910-2001)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Carl-Axel Acking
(Sverige, 1910-2001)

Taklampor 2 st, Swedish Modern, ASEA (CEBE), 1940-50-tal.

Kupa av vitt opakt glas, stomme av mässing, diameter ca 39 cm, höjd ca 39 cm, total höjd 93 cm.

Kuporna något varierande i storlek.

Jämför modellen med annorlunda upphängning ur Carl Axel Ackings arkiv.
Form: Svenska slöjdföreningens tidskrift, Svenska slöjdföreningen, Stockholm, 1951, 4/5 sid 107.

Formgivare

Carl-Axel Acking räknas som en av de mest inflytelserika svenska arkitekterna och formgivarna under 1930-50-talen. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors, Kooperativa Förbundet i Stockholm och Bröderna Malmströms Metallvarufabrik i Malmö, samt av flertalet snickarmästare för Stockholms Hantverksförening. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska stolen "Trienna". Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg år 1955 och hade betydande positioner inom den svenska arkitektur- och formvärlden.