Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
421
1476159

Hans-Agne Jakobsson

(Sverige, 1919-2009)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Hans-Agne Jakobsson
(Sverige, 1919-2009)

Väggspegel, modell "S-1391", Hans Agne Jakobsson AB Åhus, 1950-tal.

Ram i teak, svängbar upphängning i svartlackerad metall, etikettmärkt "NR S-1391", Hans Agne Jakobsson AB Åhus, Juryvald 1954, höjd 90 cm, bredd 50 cm, djup utfälld ca 23 cm.

Smärre slitage.