449
1478967

Hans-Agne Jakobsson

(Sverige, 1919-2009)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Hans-Agne Jakobsson
(Sverige, 1919-2009)

Taklampa, modell "S 1970-5", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1950-60-tal.

Fem skärmar i perforerad koppar, stjärnformad platta i plexiglas, brickmärkt Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, skärmens höjd ca 23 cm, total höjd ca 100 cm.

Smärre slitage.

Avbildad i katalog, 1960.