Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
454
1474072

Hans-Agne Jakobsson

(Sverige, 1919-2009)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Hans-Agne Jakobsson
(Sverige, 1919-2009)

Taklampa, Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1950-60-tal.

Skärm av lameller i mässing samt vitlackerad metall, skärmens höjd 45 cm, diameter 32 cm, total höjd ca 100 cm.

Slitage. Ej funktionstestad.

Avbildad i reklamblad ca 1960.