664
1481191

Waldemar Lorentzon

(Sverige, 1899-1984)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
21 900 - 26 200 EUR
23 000 - 27 700 USD
Klubbat pris
200 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63
Waldemar Lorentzon
(Sverige, 1899-1984)

På marknaden

Signerad Lorentzon och daterad Paris 1926. Duk 37,5 x 44,5 cm.

Det för auktionen aktuella verket är utfört 1926, två år efter Waldemar Lorentzon och hans kusin Erik Olson anlände till Paris. Den kosmopolitiska dynamiken i den franska huvudstaden gjorde starkt intryck på de båda unga konstnärerna. Den 1 mars 1924 flyttade de till skulptören Källströms två rum på Rue Notre-Dame-des-Champs 86, en välkänd adress i konstnärskretsar. Isaac Grünewald hade ateljé en trappa upp, alldeles intill kompositören Gösta Nystroem. Ett par dagar efter inflyttningen blev Lorentzon och Olson presenterade för Léger i hans ateljé som låg mitt över gården. Detta möte kom att få stor betydelse för de unga konstnärernas fortsatta utveckling under 1920-talet. Légers kubistiska måleri blev en viktig impuls samt inspirationskälla och de båda absorberade mästarens teorier när de började som elever i Légers skola ”Academie Moderne”. Léger förde vidare sina idéer till eleverna och inspirerade dem att uppfatta de plastiska formerna i den närmaste omgivningen: trafikskyltarnas skivor, fabriksskorstenarnas tubformer m.m. De lärde sig att bygga upp bildytorna med arkitektoniska storskaliga former samt avgränsade volymer i rena klara färger.

Waldemar Lorentzons sällsynta målningar från 1920-talet utgör en höjdpunkt i hans konstnärskap, innan han tillsammans med övriga medlemmar i Halmstadgruppen övergår till surrealismen under 1930-talet.

Konstnär