Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
663
1473132

Veikko Keränen

(Finland/Sverige, 1935-2004)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 450 - 1 740 EUR
1 660 - 2 000 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Veikko Keränen
(Finland/Sverige, 1935-2004)

"Round midnight"

Signerad Keränen och numrerad 7/8. Polerad brons, höjd 40 cm, monterad på svart stensockel, total höjd 43 cm.

Galleri Lundmark, Stockholm.
Konstakademien, Stockholm, 1990.