Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
922
1411601

Alexis Preller

(Sydafrika, 1911-1975)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
17 000 - 19 400 EUR
19 400 - 22 200 USD
Klubbat pris

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Alexis Preller
(Sydafrika, 1911-1975)

Pärlhöns

Signerad Preller och daterad -52. Duk lagd på masonit, 36 x 45 cm.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären i Pretoria ca 1950.
Därefter i arv till nuvarande ägare.