skulptur, päron, Biot, Frankrike, tidigt 1990-tal.
Fajans, glasyr i rött, gult, grönt och orange, signerad Hhg, höjd ca 81 cm.
Daniel Minassian, "Hans Hedberg, Elden, hjärtat och leran", Örnsköldsvik, 1999, jfr stort päron i liknande storlek från 1992 på omslaget samt sid 152, 163.