Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
949
1473412

Alexander Calder

(USA, 1898-1976)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist konst, Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Alexander Calder
(USA, 1898-1976)

Ur "La Mémoire Élémentaire"

Färglitografi, 1976. Signerad med blyerts och numrerad 45/100. Utgiven av Edition de la Différence, Paris. 49, 5 x 71,5 cm,

Konstnär