Guanyin avbildad krönt med en krona av fenixfåglar, ovan ett brett ansikte med nedslagen blick, stora örhängen, rikt dekorerad dräkt, i händerna en skriftplatta. Spår av kredering, lack och kallförgyllning. Höjd 34 cm.
Skador. Slitage.
Property of a Swedish Estate.
Guanyin is a Bodhisattva associated with compassion.