Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
1084. Solfjäder, akvarell och tusch på papper. Qing dynastin, 1800-tal.
1084. Solfjäder, akvarell och tusch på papper. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1085. Solfjäder med kalligrafi, Ma Xulun (1884-1970).
1085. Solfjäder med kalligrafi, Ma Xulun (1884-1970).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1090. Tara, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
1090. Tara, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
1 050 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
1091. Vairochana, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
1091. Vairochana, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1092. Bodhisattva, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
1092. Bodhisattva, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1093. Avalokiteschvara, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
1093. Avalokiteschvara, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1094. Krönt gudom, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
1094. Krönt gudom, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1095. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1095. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1096. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1096. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1097. Guanyin, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
1097. Guanyin, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1098. Amitayus, förgylld koppar. Tibeto-kinesisk, 1700-tal.
1098. Amitayus, förgylld koppar. Tibeto-kinesisk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1099. Buddha, förgylld kopparlegering. Nepal, 1700-tal.
1099. Buddha, förgylld kopparlegering. Nepal, 1700-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1100. Amitayus, förgylld brons. 17/1800-tal, möjligen Monglisk.
1100. Amitayus, förgylld brons. 17/1800-tal, möjligen Monglisk.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1101. Amittayus, koppar legering. Mongoliet, 1800-tal.
1101. Amittayus, koppar legering. Mongoliet, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1103. Tron med moongose, förgylld brons. Tibeto-kinesisk, 1800-tal.
1103. Tron med moongose, förgylld brons. Tibeto-kinesisk, 1800-tal.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1104. Vajra, porslin. Qingdynastin, Qianlong/Jiaqing (1736-1820).
1104. Vajra, porslin. Qingdynastin, Qianlong/Jiaqing (1736-1820).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1105. Buddhistisk munkmantel, Kesa, siden, 1800-tal.
1105. Buddhistisk munkmantel, Kesa, siden, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1109. Spegelhållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1109. Spegelhållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1110. Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1110. Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1111. Skultpur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1111. Skultpur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1112. Skulptur/rökelsehållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1112. Skulptur/rökelsehållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1113. Rökelsekar, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1113. Rökelsekar, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1114. Rökelsekar med lock, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1114. Rökelsekar med lock, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1116. Rökelsekar, kopparlegering. Qingdynastin, 17/1800-tal.
1116. Rökelsekar, kopparlegering. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1118. Skulptur, brons, omkring 1900.
1118. Skulptur, brons, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1120. Handfat, cloisonné. Sen Mingdynasti (1368-1644).
1120. Handfat, cloisonné. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1121. Vas, cloisonné. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti, 1600-tal.
1121. Vas, cloisonné. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti, 1600-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1125. Tazza, emalj på koppar. Qingynastin, 1800-tal.
1125. Tazza, emalj på koppar. Qingynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1126. Vinkanna, silver. Qingdynastin, 1800-tal.
1126. Vinkanna, silver. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
1127. Skål, silver. Kina, Wang Hing, omkring 1900.  Vikt 790 gram.
1127. Skål, silver. Kina, Wang Hing, omkring 1900. Vikt 790 gram.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1128. Tekanna med lock, silver. Qingdynastin (1664-1912).
1128. Tekanna med lock, silver. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1129. Vikt/Stenpress. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
1129. Vikt/Stenpress. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1130. Fohundar, ett par, sten. Qingdynastin (1664-1912).
1130. Fohundar, ett par, sten. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1131. Tuschsticka, Kina, 1900-tal.
1131. Tuschsticka, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1132. Sigill, förgylld brons. Kina, tidigt 1900-tal.
1132. Sigill, förgylld brons. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1133. Figurin, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
1133. Figurin, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1134. Figuriner, fyra stycken, nefrit. Kina, 1900-tal.
1134. Figuriner, fyra stycken, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1135. Skulptur, nefrit. Kina, 1900-tal.
1135. Skulptur, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1136. Plakett, skulpterad i nefrit. Kina, arkaiserande, 1900-tal.
1136. Plakett, skulpterad i nefrit. Kina, arkaiserande, 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1139. Lövformat fat, nefrit. Kina, 1900-tal.
1139. Lövformat fat, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1140. Skulptur, soapstone. Kina, 1900-tal.
1140. Skulptur, soapstone. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1141. Snusflaskor, tre stycken, sten. Qingdynastin.
1141. Snusflaskor, tre stycken, sten. Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1142. Fat, porslin. Mingdynastin, sent 1400-tal/tidigt 1500-tal.
1142. Fat, porslin. Mingdynastin, sent 1400-tal/tidigt 1500-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1143. Praktskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
1143. Praktskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1144. Bålskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
1144. Bålskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1145. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
1145. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1146. Fat, kraakorslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1146. Fat, kraakorslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1147. Kendi, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1147. Kendi, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1148. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, 1600-tal.
1148. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1149. Fat, porslin, Swatow. Mingdynastin (1368-1644).
1149. Fat, porslin, Swatow. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1150. Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1150. Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1151. Skålar, tre stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1151. Skålar, tre stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1153. Kopp, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1153. Kopp, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1154. Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1154. Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1155. Fat, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).
1155. Fat, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1156. Skål, porslin. Mingdynastin, 1600-tal. "Hatcher cargo".
1156. Skål, porslin. Mingdynastin, 1600-tal. "Hatcher cargo".
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1158. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1158. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1159. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.
1159. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1160. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1160. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1162. Servisdelar, fem delar. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1162. Servisdelar, fem delar. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1163. Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1163. Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1164. Kanna med lock, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
1164. Kanna med lock, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1168. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1168. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1169. Koppar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1169. Koppar, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1170. Fat, porslin, silvermonterat. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1170. Fat, porslin, silvermonterat. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1171. Fat, fyra stycken, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
1171. Fat, fyra stycken, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1173. Tallrikar, tre stycken, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
1173. Tallrikar, tre stycken, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1174. Stekfat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1174. Stekfat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1175. Fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-95).
1175. Fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1178. Terrinfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1178. Terrinfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1179. Såsbåt, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1179. Såsbåt, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1181. Fat, kompanioorslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95).
1181. Fat, kompanioorslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1182. Bojan med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1182. Bojan med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK