Important Spring Sale 649

Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

1389 föremål
982. Stol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
983. Figurin, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
984. Rullmålning, signerad. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
987. Solfjäder, signerad Tang Xinyu och daterad 1927 i ett broderat fodral.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
990. Målning/väggfält, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
992. Bord, hardwood, 16/1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
993. Bord, ett par, hongmu. Qingdynastin, 19th Century.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
994. Schatull med spegel, hardwood. Sen Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
996. Munkmantel, siden. sekelskifte 1900.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
997. Rökelsekar, brons. 16/1700-tal med Xuandes märke.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
998. Vit tara, brons. Qingdynastin, Palastil, 16/1700-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1000. Vattendroppare, brons. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1002. Vas, brons. Sen Qingdynasti med arkaiserande märke.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1003. Skulptur, brons. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1004. Skål, emalj på koppar. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1005. Skultpur, lergods. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1006. Ytterfoder, två stycken, lergods. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1007. Vas, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1009. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris
360 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1010. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris
560 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1011. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1012. Skål, porslin. Japan, Edo (1666-1868).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1014. Skål, cloisonné och silver. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1016. Ask med lock, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1018. Vas, brons. 1800-tal, troligen Japan. Med signering.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1019. Träsnitt, Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1020. Urna, keramik. Troligen sen Mingdynasti.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1021. Skål med hög fot, porslin, troligen 1600-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1022. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1023. Lotusfat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1025. Figurin, blanc de chine. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1026. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1027. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1028. Fat, tre stycken, porslin. Late Qing dynasty with Daoguang mark in red.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1029. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med Qianlongs märke.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1030. Fat, porslin. Sen Qingdynasti med Guanxus märke.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1031. Vas, porslin. Republik med Qianlongs märke.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1032. Vas, porslin. Sen Qingdynasti med Jiajings märke.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1038. Målning, färg och tusch på siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1041. Feng Chaoran  (1881/1882-1954), akvarell på papper.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1043. Glasmålning, Qingdynastin, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1046. Bord/pall, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1048. Broderi, siden, Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1050. Sidenvåder, två stycken. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1051. Kudde, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1052. Broderi, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1053. Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1054. Rock, broderat siden. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1055. Väggfält/täcke, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1062. En samlares bibliotek, del 7. En grupp böcker om Kina, 19 volymer.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1069. En samlares bibliotek, del 14. En grupp uppslagsverk, 25 volymer.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1073. En samlares bibliotek, del 18. En grupp böcker av Osvald Sirén, fem volymer.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1076. En samlares bibliotek, del 21. Böcker om sten, 11 volymer.
Klubbat pris
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1079. En samlares bibliotek, del 24. En grupp reseskildringar, 20 volymer.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK