1121
1466720

Vas, cloisonné. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti, 1600-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

S.k. Huform med maskaronhänklar, arkaiserande dekor med taothie masker, fåglar och lotusblommor i färgerna, rött, gult, blått, vitt, grönt mot en turkos grund. Höjd 29 cm.

Skador, lagningar.

Proveniens

Property of a Swedish private collection.