Madeleine Pyk – en samling F769
1097
1466893

Guanyin, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 430 EUR
1 310 - 1 640 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Avbildad krönt, sittandes på lotustron. I ena handen en lotuskvist. Vid skuldran en fågel, vid den andra har det funnits en vas. Höjd 27 cm. Vikt 3083 gram.

Slitage, skador.

Guanyin is a Bodhisattva associated with compassion.