1120
1468666

Handfat, cloisonné. Sen Mingdynasti (1368-1644).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i emalfärgerna grönt, gult, vitt, blått och rött mot en turkos grund av lotus, flygande hästar och buddhistiska lejon. Diameter 34,8 cm.

Skador och lagningar.

Proveniens

Property of a private Swedish Collection.

Compare a similar dish in; Compendium of Collections in the Palace Museum, no 94. Gu 118611. 2011.