125
1472737

Bordspendyl, Stockholmsarbete, 1700-talets slut Sengustaviansk.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Så kallad "Pendule Portique". Förgylld och patinerad brons samt marmor. Urhuset uppburet av flankerande kariyatider, med dekor av bärande vinranka samt krönande lyra. Postament av vit marmor. Vitemaljerad urtavla mer arabiska sifferindex. Längd 28, bredd 11, höjd 48 cm. Pendel och nyckel medföljer.