1298
1469397

Prakturna med lock, porslin. Samson, Frankrike, sent 1800-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Fabriksmärke i rött i botten. Dekor i transitionstil i s.k. wucaifärger föreställande gossar i ett grönskande lövverk med trädpioner. Höjd 43 cm.

Sprickor, nagg. Kantskada.

Proveniens

From the collection of the Danish family Rosencrantz, according to the family tradition it has come from the Det Gamle Slott, Fyn, Danmark. Thence by descent.