Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
"Allegorie de l'Abondance" (Allegori över överflödet). Förgylld brons. Urhuset krönt av blomsterkorg, flankerat av kvinnofigur med ymnighetshorn och pelare, bas med reliefornament i växtornamentik. På fyra "toupé"-fötter. Vitemaljerad urtavla med romerska sifferindex signerad "Bouché à Saumur". Längd 27, bredd 10, höjd 36 cm. Pendel och nyckel finns. Nyckel finns.