135
1475048

Bordspendyl, "La fontaine de l'Amour", Frankrike 1800-talets början, Empire.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
48 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld brons. Rektangulär sockel med välvd mittrisalit med dekorornament i relief, urhuset vilandes på en bas i form av Amors brunn, med motiv av nymf och sovande amorin, flankerat av valfiskar, krönt av amorin som matar brunnen ur ett snäckskal. Vitemaljerad urtavla med romerska sifferindex, märkt "Vaillant à Paris" (Louis-Jacques Vaillant, mästare 1787, aktiv till cirka 1817). Längd 38, djup 21, höjd 46 cm. Pendel och nyckel finns.

Se: Niehüser, "Die Französiche Bronzeuhr", kat. nr. 595, s. 227; samt Dupuy-Baylet, "Pendules du Mobilier national 1800-1870", s. 43. Jämför även en identisk pendyl i Mobilier nationals samlingar: GML-7280-000.