Important Spring Sale 649

Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

1390 föremål
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
121. Ljuskrona, för tio ljus, Stockholmsarbete ca 1810, Empire.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
126. Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
129. Bordspendyl, märkt J. Langlois à Paris, Parisarbete, Empire.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
130. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
133. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
134. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
142. Kandelabrar, ett par, Frankrike ca år 1800, Louis XVI.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
146. Ljusstakar, ett par, 1700-talets senare del, Sengustavianska.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
149. Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
150. Stormlyktor, ett par, Nikolaj I 1800-talets mitt.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
151. Rovoljelampa, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
160. Bordsplateau, tre delar, i argent haché, 1700-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
162. Konsol, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
163. Ramar, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
167. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
168. Skål med lock, Älvdalen, 1800-talet.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
170. Uppsatsskål, 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
171. Bricka, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
172. Flintlåspistol, svensk, av Anders Wåhlberg, Stockholm (1720-93).
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
173A. Bröllopsskrin, snidat trä, daterat 1725, barock,
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
179. Leonhard Rothaer I, bägare, silver, Hamburg (1671-1699). Barock.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
181. William Andrews, porringer, silver, London 1697-98. Barock.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
182. Johan Nützel, bägare, silver, Stockholm 1704. Karolinsk.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
185. Olof Fernlöf, bägare, silver, Göteborg 1724.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
186. Thomas Merry I, skål, silver, London 1708.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
192. Arvid Floberg, fat, silver, 3 st, Stockholm 1788.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
194. Petter Eneroth, kaffekanna, silver, Stockholm 1775. Rokoko.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
195. Petter Lund, kaffekanna, silver, Stockholm 1761. Rokoko.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
197. Erik Ernander, gräddsnäcka, silver, Uppsala 1779. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK