100
1480380

Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), signerad, Gustaviansk.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 580 - 1 750 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Krön med dekor av blomsterurna och lagergirlander, ramverk med kymation och pärlstav, nederdel med kärve, festonger och lagerkrans. Tudelat, kvicksilverfolierat och fasettslipat spegelglas. Signerad med brännstämpel IÅ under krona samt med Stockholms hallstämpel 177(?). Höjd 168, bredd 67 cm.