99
1480276

Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-99), signerad, Gustaviansk.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Uppsvängt, genombrutet krön med dekor av bandrosetter, lagerkrans, och draperingar, ramverk med lagerfestoner, urnor, och patera mot pikerad botten, nederdel med bandrosett och lagerfestoner. Tudelat, kvicksilverfolierat, och fasetterat glas. Signerad med brännstämpel IÅ under krona samt märkt med Stockholms hallstämpel 177(?). Höjd 200, bredd 82 cm.