164
1481497

Porträttmedaljong av Johan Tobias Sergel (Sverige 1740-1814), daterad 1783.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Gips med samtida gustaviansk ram sannolikt gjord av Pehr Ljung. Föreställande "Fredrik Henrik af Chapman" (1721-1808). Signerad Sergell f. och daterad Carlscrona 1783. Diameter med ram 69 cm.

Georg Göthe, "Johan Tobias Sergels skulpturverk", 1921, jfr sid 129-130, katnr 146.

Auktionens medaljong har en separat ram av trä, något som sällan förekommer på Sergels medaljonger. Vanligtvis är ram och medaljong gjutna som en enhet i gips. Bildhuggaren Pehr Ljungs (1743-1819) räkenskapsbok finns bevarad för åren 1779-1782 och där framkommer att Segel vid ett flertal tillfällen beställde ramar från Ljung. I maj 1781 beställs bl a: "1 dito ornerad [rund ram med ornerade lister] utan bandros till at giuta uppå".
Av detta kan man sluta sig till att Sergel ej själv skulpterade sina ramar utan att dessa kom från Ljungs verkstad.