128
1391076

Bordspendyl, av Eduard Engelbrechten (verksam i Stockholm 1815-1845), Empire.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 390 - 6 590 EUR
4 660 - 7 000 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och patinerad brons. Rektangulär sockel med avfasade hörn med reliefornament av putti. Fötter i form av arrakstunnor. Stående morian vid bommullsbal flankerad av ankare, paddel och tunna. Vitemaljerad urtavla märkt: Eduard Engelbrechten Stockholm. Höjd 36, längd 30 cm. Nyckel och pendel medföljer.

Teckning till denna modell kallad "Le Matelot" finns i Bibliotèque Nationale i Paris och är daterad i augusti 1808 (Cabinet des Estampes), Le 30 fol. Elke Niehüser, Die Französische Bronzeuhr, München 1997, jämför snarlik bordspendyl avbildad sid. 142; Ottomeyer/Pröschel, Vergoldete Bronzen, München 1986, del I, jämför snarlik bordspendyl 5.15.26. avbildad sid. 381.