127
1464890

Bordspendyl, "La Nourrice Africaine", Frankrike 1800-talets början, Empire.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 640 - 5 460 EUR
3 810 - 5 710 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och patinerad brons. Oval sockel med avfasade hörn med reliefornament av stiliserade palmetter och stavar. På fyra "toupé"-fötter. Urhuset i form av vattentunna, uppburet av en kvinna med ett barn hängandes i bärsele. Vitemaljerad urtavla med romerska sifferindex. Längd 25, bredd 12, höjd 41 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Originalritningen av bronsfabrikören Croutelle, daterad 1807, finns bevarad i Bibliothèque Nationale.

Jämför: Kjellberg, "La Pendule Française", s. 345; Niehüser, "Die Französische Bronzeuhr", kat. nr. 818, s. 238; Chabert, "La Pendule au 'Nègre'", kat. nr. 3, s. 9.